Jak uszyć maseczkę - tutorial

Wiele osób prosiło o wskazówki dotyczące szycia maseczek. Postanowiłam zatem stworzyć swój pierwszy tutorial :) czyli: Jak uszyć dwuwarstwową maseczkę bawełnianą z kieszonką na wkład z fizeliny, włókniny czy filtr.

Będzie ci potrzebne:
- żelazko,
- maszyna do szycia,
- nici,
- tkanina bawełniana,
- nożyczki,
- gumka 5mm,
- kreda do tkanin (pisak znikający, kredka do tkanin),
- opcjonalnie papier i ołówek (długopis),
- szpilki (klamerki do spinania tkanin)

1. Zanim przystąpisz do szycia maseczki, zdekatyzuj tkaninę bawełnianą.
Co to jest dekatyzacja? To nic innego jak poddanie materiału, z którego będziesz szyć, wysokiej temperaturze po to, by włókna się ustabilizowały. W skrócie: lepiej, żeby materiał skurczył się w tym pierwszym praniu, niż potem, gdy już uszyjesz daną rzecz i wypierzesz.
Czasami można się zdziwić :)

Jak to zrobić? Po prostu wrzuć tkaninę do pralki i nastaw pranie na 60stopni. Automat zrobi resztę :)
Jeśli szyję rzecz dla kogoś, nie dodaję nic zapachowego (proszek, płyn), gdyż każdy ma inny gust i każdemu podobają się inne zapachy. 

Jeśli szyję dla siebie – dodaję swoje ulubione aromaty.
Sama zdecyduj, którą opcję wybierzesz.

2. Gdy tkanina wyschnie, wyprasuj ją dokładnie.

3. Przygotuj 2 kawałki gumki 5mm o długości 18cm.

4. Z papieru przygotuj wykrój kwadratu o wymiarach: 20cmx20cm.

5. Przypnij wykrój do wyprasowanej tkaniny i odrysuj tyle razy ile potrzebujesz. Na jedną dwuwarstwową maseczkę będziesz potrzebować dwóch kwadratów.
Jeśli potrafisz możesz narysować kwadraty bezpośrednio na tkaninie.

6. Wytnij dokładnie.

7. Na każdym z kwadratów na prawej stronie, zaprasuj 2 zakładki, załóż je z góry do dołu. Dla ułatwienia możesz je przypiąć szpilkami lub klamerkami.
8. Wszyj początek gumki, przeszyj bok (wraz z zakładkami) i doszyj koniec gumki. Szew na gumce wzmacniamy przeszywając tkaninę przód, tył, przód. (Zupełnie tak samo jak przy zaczynaniu i kończeniu szycia). To samo zrób na drugim boku kwadratu.

 

9. Ponieważ w mojej maseczce jest otwór na wkład z fizeliny (włókniny, chusteczkę higieniczną itp.), jeden bok kwadratu obrzuć gęstym zygzakiem, by nic się nie strzępiło. Wybierz bok, który jest pod zakładkami.
10. Złóż kwadrat z gumkami z drugim kwadratem prawymi stronami do siebie i zepnij je dokładnie razem szpilkami lub klamerkami. Postaraj się, aby zakładki nachodziły na siebie równo. Jest to grubsza warstwa do przeszycia i niektóre maszyny mogą się buntować, ale ładniej (i równiej) wygląda potem po odwróceniu na prawą stronę. Na tym odcinku po prostu szyj wolniej. 
11. Zacznij zszywanie (pamiętaj o zabezpieczeniu szwu, przeszywając : przód, tył przód) od obrzuconych zygzakiem boków. 

12. Następnie przeszyj kolejne boki, uważając, by gumka nie dostała się między materiał. 13. Zakończ szycie na boku obrzuconym zygzakiem, pozostawiając otwór pośrodku. 


14. Poobcinaj dokładnie nitki, wyrównaj zbyt wysunięte od szwów boki materiału, zetnij rogi.


15. Odwróć uszytą maseczkę na prawą stronę, wypchnij ładnie rogi, wyrównaj palcami zakładki, podwiń obrzeża przy otworze i wyprasuj całość. 

Maseczka jest gotowa! 
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza